Κυριακή 30 Μαρτίου 2014

Α.Ο. Αγρινίου- Νίκη Αμαρουσίου 82-90

spo-aoa-marousi
Ανώδυνη ήττα για τον Α.Ο. Αγρινίου στο Αγρίνιο απέναντι στην ομάδα της Νίκης Αμαρουσίου που ήθελε τους δυο βαθμούς για να παραμείνει κοντά στην κορυφή. Ανώδυνη γιατί η ήττα της ομάδας της Καλαμάτας στη Ζάκυνθο έδωσε και μαθηματικά την παραμονή της ομάδας του Αγρινίου στην Γ Εθνική. Παρόλα αυτά ο αγώνας ήταν επεισοδιακός και στο τέλος κρατήθηκε το δελτίο του .....Λαμπρόπουλου για εξύβριση προς τους διαιτητές η οποίοι καταλόγισαν τρείς τεχνικές ποινές στην ομάδα του Αγρινίου (Λαμπρόπουλος,Μπαρούχας, Διαμαντάκος) και το αντιαθλητικό φυσικά που έκρινε την αναμέτρηση στο τέλος. Το παιχνίδι ξεκινάει με τους γηπεδούχους απολαυστικούς στο γήπεδο.  Οι Λαμπρόπουλος και Μπαρούχας από την περιφέρεια και οι Τεπετίδης, Σαμουρέλης μέσα από τη ρακέτα δίνουν στην ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου προβάδισμα δέκα τριών πόντων με την λήξη της πρώτης περιόδου 31-18. Από εκείνο το σημείο και μετά η Νίκη ξεκινάει να πιέζει σε όλο το γήπεδο στα όρια του φάουλ με δυο παίκτες σχεδόν πάντα πάνω στον Λαμπρόπουλο και έχοντας  πολυφωνία στην επίθεση κατάφερε να μειώσει στους τέσσερις με την λήξη του ημιχρόνου 50-46. Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών αγώνα η Νίκη με ηγέτη τον Κυπριτζόγλου καταφέρνει να περάσει μπροστά στο σκορ με διαφορά έξι πόντων 63-69 και να αποκτήσει το πρώτο λόγο για την νίκη. Οι παίκτες του Α.Ο.Α. προσπάθησαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση αλλά η κούραση καθώς και ο εκνευρισμός από τις αποφάσεις των διαιτητών αποτέλεσαν τροχοπέδη στην προσπάθεια της ομάδας του Γιάννη Διαμαντάκου να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Η έκρηξη ήρθε δυόμισι λεπτά πριν το τέλος όταν και οι διαιτητές που είχαν αφήσει το physicalgameκαθόλη την διάρκεια του αγώνα καταλόγισαν φάουλ αντιαθλητικό στον Λαμπρόπουλο και τον χρέωσαν με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία που συνιστά αποβολή προς το παιχνίδι. Εκεί οι φιλοξενούμενοι καθάρισαν το παιχνίδι και ήρθε το τελικό 82-90. Πρώτος σκόρερ για τον Α.Ο.Α. ο Χρήστος Μπαρούχας με 22 πόντους και τον ακολούθησε ο Λαμπρόπουλος με 20 και ο Τεπετίδης με 19. Από την Νίκη ο Κυπριτζόγλου σημείωσε 26 πόντους ενώ 20 είχε ο Κοντογιάννης και 16 ο Αποστολόπουλος. Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα του Α.Ο.Α. στην Καλαμάτα.
Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του Α.Ο. Αγρινίου Γιάννης Διαμαντάκος μίλησε στοwww.basket247.gr: Ξέραμε ότι θα αντιμετωπίσουμε μια πολύ καλή ομάδα. Σταθήκαμε καλά συνολικά καθόλη την διάρκεια του αγώνα. Όμως όταν οι παίκτες της αντιπάλου ομάδας πιέζουν για περισσότερα από 25 λεπτά και δεν δίνεται ένα φάουλ δυο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν. Η έχουν μάθει την τέλεια άμυνα στο NCAA ή………
Υπήρχαν παίκτες που έπαιζαν από την Νίκη με 3 και 4 φάουλ για παραπάνω από 25 λεπτά πιέζοντας μάλιστα σε όλο το γήπεδο και κάνοντας παγίδες στον Λαμπρόπουλο και τον Μπαρούχα. Βεβαίως και το Μαρούσι είναι μια πάρα πολύ καλή ομάδα με πολύ καλούς παίκτες και δικαίως βρίσκεται ψηλά στην βαθμολογία. Κάποια πράγματα όμως μπορεί να είναι τυχαία και κάποια άλλα όχι. Όταν καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιού αφήνεις το physicalgameκαι 2,5 λεπτά πριν το τέλος δίνεις αντιαθλητικό και τεχνική ποινή για απλή διαμαρτυρία μάλλον έχεις ζυγίσει λάθος τις καταστάσεις. Εμείς Θέλουμε να κερδίζουμε μέσα στο γήπεδο και μόνο. Τις ανακοινώσεις, τις δημόσιες αναρτήσεις σε κέντρα κοινωνικής δικτύωσης και γενικώς αυτές τις μεθόδους τις αφήνουμε για άλλους. Δεν μπορούμε όμως να μην επισημαίνουμε γεγονότα που γίνονται από τρίτους παράγοντες. Δεν έχουμε μπει ποτέ σε τέτοιες παρασκηνιακές  λογικές και ούτε πρόκειται. Αλλά αυτό δεν θα πρέπει να εκλαμβάνεται σαν αδυναμία.
Δεκάλεπτα: Α:31-18 Β:19-28 Γ:13-23 Δ:19-21
Α.Ο. Αγρινίου(Διαμαντάκος): Πατίκας, Λαμπρόπουλος 20(3), Τεπετίδης 19(3), Μπαρούχας 22(2), Τερσενίδης 5, Κόκκιος, Μήτσου 2, Τρυφωνόπουλος, Σαμουρέλης 14, Κουδούνας
Νίκη Αμαρουσίου(Γκόφας): Αποστολόπουλος 16(2), Παβλίσεβιτς 12(2), Κοντογιάννης 20(2), Κυπριτζόγλου 26(2), Γιατράκος 2, Σαλτουρίδης 5, Κέκενης 4, Βέλλιος 5
πηγή φώτο: tpappas