Κυριακή 27 Ιανουαρίου 2013

Παναιτωλικός-Ηρακλής Ψαχνών (τελικό 1-2)

Παρακολουθήστε ζωντανά, με φωτογραφίες και videos την εξέλιξη του κρίσιμου αγώνα του Παναιτωλικού με την ομάδα των Ψαχνών, στην πρεμιέρα του Μάκη Χάβου στον πάγκο της ομάδας του Αγρινίου
Στο ντεμπούτο του Μάκη Χάβου, η αναμέτρηση είναι ορόσημο απέναντι σε μια ομάδα που παραμένει για 14 παιγνίδια χωρίς ήττα και βρίσκεται πάντα εδώ και τρεις μήνες στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
Παναιτωλικός  (Μάκης Χάβος): Τακίδης, Αραμπατζής, Κούσας, Ακουάρο, Γκόλιας, Τζουνιορ, Σφακιανάκης, Φαβάλι, Καμαρά, Πασάς, Μπόγιοβιτς
Ηρακλής Ψαχνών (Γιώργος Βαζάκας): Σικαλιάς, Ζουλιώτης, Ρεπετσάς, Μλητσης, Μπακομήτρος, Δήμου, Ρούτσης, Πέδρο, Λιώσης, Γιέσιτς, Χαϊκάλης
Eνα τέταρτο πριν την έναρξη του αγώνα, οι φίλαθλοι στις εξέδρες ειναι περίπου 1000 και η προσέλευση συνεχίζεται. Ο καιρός ειναι βαρύς αλλά δεν βρέχει. Ο αγωνιστικός χώρος ειναι βρεγμένος και γλιστράει, όμως σε γενικές γραμμές ειναι σε πολύ καλή κατάσταση, αν αναλογιστούμε την κακοκαιρία των προηγούμενων ημερών.
Οι οργανωμένοι δεν έχουν κάνει την εμφάνισή τους.
15:00 Ξεκινά ο αγώνας.
Γυριστό σουτ απο τον Χαϊκάλη, η μπάλα μόλις άουτ
16' Κίτρινη κάρτα στον Πέδρο για επικίνδυνο παιγνίδι.
17' Αναγκαστική αλλαγή για τα Ψαχνά, στη θέση του Μήτση ο Λαμπρόπουλος.
18' Σέντρα Καμαρά από δεξιά, αδύναμη κεφαλιά του Μπόγιοβιτς, άουτ. Ενα λεπτό μετά, δυνατό σουτ του Τζούνιορ, έξω από την περιοχή, άουτ

28' Δυνατό σουτ του Πασά έξω απο την περιοχή, μπλοκάρει ο Σικαλιάς
32' Φάση διαρκείας στα καρέ των Ψαχνών, με πρωταγωνιστές Καμαρά και Φαβάλι.
34' Σουτ του Καμαρά, άουτ. Σαφής η υπεροχή του Παναιτωλικού. Μετά από 35 λεπτά αγώνα, ο Παναιτωλικός ειναι καλύτερος απο τον αντίπαλο, πιέζει, προσπαθεί αλλά το άγχος είναι εμφανές στις κινήσεις των ποδοσφαιριστών του. Οι φιλοξενούμενοι με συνεχείς και σκόπιμες καθυστερήσεις, προσπαθουν να βγάλουν εκτός ρυθμού τον Παναιτωλικό, κάτι που έχουν μέχρι στιγμής έχουν καταφέρει.

39΄ΓΚΟΟΟΛ Σέντρα του Πέδρο απο αριστερά, σουτ του Γιέσιτς η μπάλα στα δίχτυα του Τακίδη

41' Νέα καθυστέρηση στον αγώνα από τραυματισμό ποδοσφαιριστή του Ηρακλή.
44' Ωραία προσπάθεια του Καμαρά απο αριστερά, πάσα στον Μπόγιοβιτς που σούταρε άουτ. Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις
15:47 Λήξη του πρώτου ημιχρόνου
16:04 Εναρξη Β' ημιχρόνου. Ο σκορερ του αγώνα Γιέσιτς και στη θεση του ο Ογιαρμπίντε, πρώτη εμφάνιση με τα χρώματα του Ηρακλή
49΄Φάση διαρκείας στην εστία του Σικαλιά. Αρχικά ο με σεέντρα του Γκόλια απο αριστερά, όπου απέτυχαν Καμαρά και Μπόγιοβιτς και στη συνέχεια προσπάθεια του Φαβάλι, κόβεται στη γραμμή
57' ΓΚΟΟΟΛ Φαουλ απο τον Γκόλια, κεφαλιά του Μπόγιοβιτς 1-1
58' Σε διαστημα ενος λεπτου "κιτιτρινίστηκαν" οι Μπακομήτρος και Χαϊκάλης. Ενα λεπτο αργότερα, κιτσινη καρτα ο Σφακιανάκης του Παναιτωλικού. Συνεχίζει να πιέζει ο Παναιτωλικός
63' Σε αντεπίθεση των Ψαχνών, χερι του Κούσα, κιτρινη καρτα για τον αμυντικό του Παναιτωλικού
64' Πρωτη αλλαγη για τον Παναιτωλικό, στη θεση του Σφακιανάκη, ο Γιάνεφ
66' ΓΚΟΟΟΛ Ωραια αντεπίθεση των Ψαχνων, σεντρα απο αριστερα ο Ογιαρμπίντε, ωραιο σουτ ο Ρούτσης, 1-2
68' Δεύτερη αλλαγη για τον Παναιτωλικό. Μπακάκης στη θεση του Μπόγιοβιτς
73' Μεγαλη ευκαιρία για τον Ηρακή Ψαχνων να καθαρισει το παιγνιδι. Ο Τακιδης ομως εξουδετερωσε πλασε του Ογιαρντίμπε
75' Φαση διαρκειας και εντυπωσιακων εναλλαγων για τους φιλοξενούμενους, που κατεληξε σε πλασε του Χαικάλη στο οριζόντιο δοκάρι του Τακίδη. Αποδοκιμασίες απο φιλάθλους του Παναιτωλικου
77' Τριτη αλλαγη για τον Παναιτωλικό. Στη θεση του Φαβάλι ο Βασίλης Μεταξούλης με το νούμερο 9
80΄Πιέζει ανούσια ο Παναιτωλικός. Απογοήτευση στις εξέδρες
90' Τελευταία αλλαγή για τα Ψαχνά. Στη θεση του Πέδρο ο Γκέρσον
Τεσσερα τα λεπά των καθυστερήσεων
94' Ληξη του αγώνα. Τελικο Παναιτωλικός - Ηρακλής Ψαχνών 1-2. Αποδοκιμασίες στην εξέδρα