Σάββατο 23 Αυγούστου 2014

Οι πρεμιέρες του Παναιτωλικού

sup-panai-ofi12

Σε κακό διάβολο του Παναιτωλικού έχει εξελιχτεί ο ΟΦΗ μιας και η ομάδα του Αγρινίου ποτέ δεν έχει καταφέρει να φύγει με τη νίκη από το νησί με αντίπαλο την ασπρόμαυρη Κρητική ομάδα. Σήμερα καλείται να τον αντιμετωπίσει στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Σουπερ Λιγκ για την περίοδο 2014-15.
Όσοι πιστεύουν στα σημάδια και τους καλούς οιωνούς μπορεί να ξεχάσουν προς στιγμήν την αρνητική παράδοση των καναρινιών με αντίπαλο τον ΟΦΗ και να σκεφτούν θετικά. Την μοναδική φορά που ο Παναιτωλικός αντιμετώπισε τους μελανόλευκους Κρητικούς στο πρώτο ματς του πρωταθλήματος και μάλιστα εκτός έδρας όπως και σήμερα η χρονιά χαρακτηρίστηκε ιστορική. Ήταν η περίοδος 1974-75 όταν ο Παναιτωλικός πανηγύρισε για πρώτη φορά την άνοδο του στην Α΄ εθνική. Οι κυανοκίτρινοι είχαν αποσπάσει λευκή ισοπαλία (0-0) και στο τέλος του μαραθωνίου των 38 αγωνιστικών έκοψαν πρώτοι το νήμα. Αν φυσικά αυτό την φετινή περίοδο μοιάζει και είναι ουτοπικό για τους στόχους του συλλόγου κανείς δεν αποκλείει το γεγονός στο τέλος της σεζόν να πανηγυρίζει μια ιστορική έξοδο στην Ευρώπη.
Στα 20 τελευταία χρόνια ο Παναιτωλικός αγωνίστηκε 9 φορές στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος μακριά από το Αγρίνιο Σε αυτούς τους αγώνες μετρά μόλις 2 νίκες. Έχει επίσης 2 ισοπαλίες και έχει χάσει 5 φορές. Σχεδόν απόλυτη ισορροπία υπάρχει στα γκολ μιας και έχει σημειώσει 26 και έχει δεχτεί 27. Ήττες γνωρίζει στις πρεμιέρες του τα τρία τελευταία χρόνια ο Παναιτωλικός.
Αναλυτικά οι πρεμιέρες του Παναιτωλικού τα τελευταία 20 χρόνια.