Δευτέρα 14 Ιανουαρίου 2013

Iσοπαλία για Α.Ε.Μ. – μεγάλη νίκη για τον Άρη Αιτωλικού

Σχεδόν τέλεια έκλεισαν τις υποχρεώσεις  τους για τον α΄ γύρο  Α.Ε.Μ.  και Άρης  Αιτωλικού
Η ομάδα του Μεσολογγίου πήρε πολύτιμο βαθμό  (1-1) στην ισχυρή έδρα του Καραϊσκάκη και παρέμεινε στην 1η θέση της βαθμολογίας του 5ου ομίλου της Δ΄ εθνικής.   Τα γεγονότα εξελίχθησαν ακόμη καλύτερα για τον  Άρη Αιτωλικού που νίκησε δύσκολα (2-1), αλλά απόλυτα δίκαια τον ισχυρό Όλυμπο Κέρκυρας και έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την οριστική άνοδο του στην Γ΄ εθνική.
Ο  Άρης προηγήθηκε στο σκορ (1-0)  στο 25΄με πλασέ του Νίκου Καβαλιέρη  και στο 49΄ με την έναρξη της επανάληψης  διπλασίασαν τα τέρματα τους (2-0)  με κοντινό σουτ του Ευθυμίου. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σχεδόν αμέσως με γκολ του Γκερέκου στο 50΄, όμως στο υπόλοιπο διάστημα του αγώνα δεν απείλησαν ιδιαίτερα την ομάδα του Δημήτρη Θεοδοσίου με ένα 2ο γκολ.
Δέκα λεπτά πριν το τέλος του ματς οι δυο ομάδες έμειναν με 10 ποδοσφαιριστές καθώς αποβλήθηκαν στην ιδία φάση οι Ζηνεμπής (Άρης) και Ιωνάς (Όλυμπος)